• Central Station

    ★★★★★

  • Pi

    ★★★★

  • Scream 2

    ★★★★

  • In the Presence of a Clown

    ★★★

  • Titanic

    ★★★★

  • Live Flesh

    ★★★

  • The Oyster and the Wind

    ★★★★★

  • Cube

  • Perfect Blue

    ★★★★★

  • Funny Games

    ★★★½

  • Sigmund Freud - L'invention de la psychanalyse

    ★★★★★

  • Lost Highway

    ★★★★½

  • Scream

    ★★★★

  • The Stendhal Syndrome

    ★★★★★

  • Toy Story

    ★★★★★

  • Léon: The Professional

    ★★★

  • The Lion King

    ★★★★★

  • Home Alone 2: Lost in New York

    ★★★½

  • My Girl

    ★★★★

  • Edward Scissorhands

    ★★★★★

  • Misery

    ★★★

  • Home Alone

    ★★★★

  • Ghost

    ★★★★★

  • Dreams

    ★★★★

  • Paris Is Burning

    ★★★★★

  • Tie Me Up! Tie Me Down!

    ★★

  • The Little Mermaid

    ★★★★★

  • Dead Poets Society

    ★★★★

  • They Live

    ★★★½

  • Cinema Paradiso

    ★★★★

  • A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

    ★★

  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown

    ★★★★

  • Opera

    ★★★½

  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

    ★★★★

  • Law of Desire

    ★★★½

  • Little Shop of Horrors

    ★★★★½

  • Filme Demencia

    ★★★½

  • Blue Velvet

    ★★★★

  • The Sacrifice

    ★★★★★

  • Clue

    ★★★★★

  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

    ★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★

  • Phenomena

    ★★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★½

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • Nostalgia

    ★★★★★

  • Fanny and Alexander

    ★★★

  • Blade Runner

    ★★★

  • Poltergeist

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★

  • Possession

    ★★★★★

  • The Age of the Earth

    ★★★★

  • The Elephant Man

    ★★★

  • From the Life of the Marionettes

    ★★★★★

  • The Blue Lagoon

    ★★★

  • Kramer vs. Kramer

    ★½

  • Stalker

    ★★★★★

  • Daughters of Fire

    ★★★★★

  • Autumn Sonata

    ★★★★★

  • That Obscure Object of Desire

    ★★★★

  • Eraserhead

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★

  • Face to Face

    ★★★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★★

  • Deep Red

    ★★★★★

  • Mirror

    ★★★★★

  • O Anjo da Noite

    ★★

  • The Man Who Sleeps

    ★★★★★

  • O Último Êxtase

    ★★★

  • The Holy Mountain

    ★★★★★

  • Cries and Whispers

    ★★★★½

  • Solaris

    ★★★★½