Sort by

Victor has logged 72 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
The Maid

The Maid

2009
×
★★★
Edit this entry  
18
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Edit this entry  
14
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
Edit this entry  
14
Godzilla

Godzilla

2014
×
★½
Edit this entry  
13
Metallica: Making Magnetic

Metallica: Making Magnetic

2008
×
Edit this entry  
13
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
Metallica: Some Kind of Monster

Metallica: Some Kind of Monster

2004
×
★★★★
Edit this entry  
08
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
Edit this entry  
07
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
Edit this entry  
04
Isle of Flowers

Isle of Flowers

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
03
I don't know

I don't know

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Rewind

Rewind

2014
×
★★½
Edit this entry  
03
Dogging

Dogging

2009
×
★★
Edit this entry  
03
Recurring

Recurring

2014
×
★★
Edit this entry  
03
Static Angel

Static Angel

2014
×
Edit this entry  
02
Zelig

Zelig

1983
×
★★★
Edit this entry  
02
Wanderers

Wanderers

2014
×
Edit this entry  
01
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Next Floor

Next Floor

2008
×
Edit this entry  
27
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Chinese Take-Away

Chinese Take-Away

2011
×
★★½
Edit this entry  
24
Why Beauty Matters

Why Beauty Matters

2009
×
Edit this entry  
23
I Will Raffle Off My Heart

I Will Raffle Off My Heart

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
2016: Obama's America

2016: Obama's America

2012
×
Edit this entry  
22
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
9 Songs

9 Songs

2004
×
★½
Edit this entry  
20
Sidewalls

Sidewalls

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Volver

Volver

2006
×
★★★½
Edit this entry  
01
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Longwave

Longwave

2013
×
★★
Edit this entry  
28
Os Filmes Que Não Fiz

Os Filmes Que Não Fiz

2008
×
★★★½
Edit this entry  
22
Frida

Frida

2002
×
★★½
Edit this entry  
19
Me, Myself and Mum

Me, Myself and Mum

2013
×
★★
Edit this entry  
09
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
Noah

Noah

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★
Edit this entry  
27
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★
Edit this entry  
30
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Tarantino's Mind

Tarantino's Mind

2006
×
Edit this entry  
25
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Edit this entry