Sort by

avery has logged 175 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Song of Avignon

Song of Avignon

1998
×
Read the review Edit this entry  
03
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
Edit this entry  
01
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ghosts of Sugar Land

Ghosts of Sugar Land

2019
×
Edit this entry  
21
Tread

Tread

2019
×
★★
Edit this entry  
21
Interview with a Cannibal

Interview with a Cannibal

2012
×
Edit this entry  
20
Notes on the Circus

Notes on the Circus

1967
×
Edit this entry  
15
The Witches

The Witches

1990
×
★★★
Edit this entry  
15
Lesson of the Evil

Lesson of the Evil

2012
×
★★½
Edit this entry  
15
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
★★★½
Edit this entry  
14
IMPRINT

IMPRINT

2006
×
★★½
Edit this entry  
14
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★
Edit this entry  
14
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ariel

Ariel

1988
×
★★★★
Edit this entry  
10
Audition

Audition

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★
Edit this entry  
09
Desperate Living

Desperate Living

1977
×
★★★★
Edit this entry  
06
Enigma: Nazo

Enigma: Nazo

1978
×
Edit this entry  
06
What We Leave Behind

What We Leave Behind

2020
×
Edit this entry  
05
Transformers

Transformers

2007
×
Read the review Edit this entry  
04
Out of Print

Out of Print

2008
×
Edit this entry  
04
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
02
Blood of Havana

Blood of Havana

2010
×
Edit this entry  
02
Curb Dance

Curb Dance

2011
×
Edit this entry  
02
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Solitary Comfort

Solitary Comfort

2020
×
Edit this entry  
30
There Will Come Soft Rains

There Will Come Soft Rains

1984
×
Edit this entry  
29
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
MirrorMask

MirrorMask

2005
×
Edit this entry  
28
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Edit this entry  
27
Fuckkkyouuu

Fuckkkyouuu

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Burden

The Burden

2017
×
Edit this entry  
26
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★½
Edit this entry  
25
Song of Avignon

Song of Avignon

1998
×
Read the review Edit this entry  
25
Song of Avignon

Song of Avignon

1998
×
Read prior review Edit this entry  
25
Song of Avignon

Song of Avignon

1998
×
Read prior review Edit this entry  
24
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Read the review Edit this entry  
23
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Edit this entry  
21
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Now!

Now!

1965
×
Edit this entry  
20
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Tell-Tale Heart

The Tell-Tale Heart

1953
×
Edit this entry