Sort by

avery has logged 73 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Bridge

The Bridge

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Metropia

Metropia

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Old Fangs

Old Fangs

2009
×
Read the review Edit this entry  
29
Loop

Loop

2014
×
Edit this entry  
29
L’Œil du Cyclone

L’Œil du Cyclone

2015
×
Edit this entry  
29
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★
Edit this entry  
27
La Maison en Petits Cubes

La Maison en Petits Cubes

2008
×
Edit this entry  
27
Double King

Double King

2017
×
Edit this entry  
27
Day & Night

Day & Night

2010
×
Edit this entry  
26
Sweet Sweetback's Baadasssss Song

Sweet Sweetback's Baadasssss Song

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spider

Spider

2002
×
★★★
Edit this entry  
25
Stop Peeping

Stop Peeping

2014
×
Edit this entry  
25
No One Remains Virgin: Under the Lion Crotch

No One Remains Virgin: Under the Lion Crotch

2011
×
Edit this entry  
25
Doggy Love

Doggy Love

2015
×
Edit this entry  
25
Jungle of Desire

Jungle of Desire

2016
×
Read the review Edit this entry  
24
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eggshells

Eggshells

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dead End.

Dead End.

2019
×
Edit this entry  
23
The Sky-Colored Seed

The Sky-Colored Seed

1992
×
Edit this entry  
23
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rabid

Rabid

1977
×
★★★
Edit this entry  
22
I Was a Teenage Serial Killer

I Was a Teenage Serial Killer

1993
×
Edit this entry  
22
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
Read the review Edit this entry  
21
The Cameraman's Revenge

The Cameraman's Revenge

1912
×
Read the review Edit this entry  
21
Family Business

Family Business

1984
×
Edit this entry  
21
Dog Star Man

Dog Star Man

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Skate Witches

Skate Witches

1986
×
Edit this entry  
21
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
Edit this entry  
21
Exotica

Exotica

1994
×
★★★½
Edit this entry  
20
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★½
Edit this entry  
15
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
15
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
13
M. Butterfly

M. Butterfly

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★
Edit this entry