ViewtifulJC has logged 87 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Waves

Waves

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Casino

Casino

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lion King

The Lion King

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dangerous Liaisons

Dangerous Liaisons

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry