Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Titane

Titane

2021
×
★★
Edit this entry  
08
A Moment of Romance

A Moment of Romance

1990
×
Edit this entry  
02
The Deer

The Deer

1974
×
Edit this entry  
21
Man in Love

Man in Love

2021
×
Edit this entry  
06
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
Edit this entry  
23
Moon

Moon

2009
×
Edit this entry  
07
Thesis

Thesis

1996
×
Edit this entry  
09
The Ritual

The Ritual

2017
×
Edit this entry  
15
The Goonies

The Goonies

1985
×
Edit this entry  
15
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
Edit this entry  
14
Cría cuervos…

Cría cuervos…

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★½
Edit this entry  
11
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
Edit this entry  
10
The Last Journey of the Enigmatic Paul W.R

The Last Journey of the Enigmatic Paul W.R

2016
×
★★½
Edit this entry  
10
Devdas

Devdas

2002
×
Edit this entry  
09
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
Edit this entry  
26
The Great Buddha+

The Great Buddha+

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
Edit this entry  
17
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★½
Edit this entry  
12
I WeirDO

I WeirDO

2020
×
Edit this entry  
08
Little Big Women

Little Big Women

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Edit this entry  
24
Soul

Soul

2020
×
Edit this entry  
20
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
Edit this entry  
14
Skyfall

Skyfall

2012
×
Edit this entry  
14
Spectre

Spectre

2015
×
Edit this entry  
12
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
Edit this entry  
08
The Painter and the Thief

The Painter and the Thief

2020
×
Edit this entry  
26
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
Edit this entry  
18
Pushing Hands

Pushing Hands

1991
×
Edit this entry  
18
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
Edit this entry  
12
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Edit this entry  
09
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Tenet

Tenet

2020
×
Read prior review Edit this entry  
02
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
Read the review Edit this entry  
28
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Cube

Cube

1997
×
Read the review Edit this entry  
26
Underwater

Underwater

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Penguin Highway

Penguin Highway

2018
×
Edit this entry  
08
Love Letter

Love Letter

1995
×
Edit this entry  
29
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Little Women

Little Women

2019
×
Edit this entry  
19
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Edit this entry  
04
House

House

1977
×
★★★★
Edit this entry  
25
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
Edit this entry  
18
Vertigo

Vertigo

1958
×
Edit this entry  
17
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
Edit this entry