Sort by

viivi☕️ has logged 113 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Sinister

Sinister

2012
×
Read the review Edit this entry  
07
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mile 22

Mile 22

2018
×
★★
Edit this entry  
26
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Creep

Creep

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
Edit this entry  
11
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
Edit this entry  
28
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★★
Edit this entry  
15
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Greta

Greta

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
Edit this entry  
28
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry