Sort by

Vik has logged 42 entries for films during July 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
31
Trash

Trash

1970
×
★★★
Edit this entry  
29
Emanuelle in America

Emanuelle in America

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Subconscious Cruelty

Subconscious Cruelty

2000
×
Read the review Edit this entry  
28
Erotic Nights of the Living Dead

Erotic Nights of the Living Dead

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Late Show

The Late Show

1977
×
★★★½
Edit this entry  
27
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
★★★½
Edit this entry  
26
Children of the Damned

Children of the Damned

1964
×
★★
Edit this entry  
26
Bahia Blanca

Bahia Blanca

1984
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Boys in Company C

The Boys in Company C

1978
×
★★★
Edit this entry  
24
Breezy

Breezy

1973
×
★★★
Edit this entry  
22
Jonathan

Jonathan

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Nope

Nope

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Heat

Heat

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Flesh

Flesh

1968
×
★★★★
Edit this entry  
20
Mark of the Vampire

Mark of the Vampire

1935
×
★★★
Edit this entry  
20
She-Wolf

She-Wolf

1983
×
★★
Edit this entry  
17
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
16
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
16
Modern Girls

Modern Girls

1986
×
★★★½
Edit this entry  
15
Swamp Water

Swamp Water

1941
×
★★★
Edit this entry  
15
The Traveller

The Traveller

1979
×
★★★
Edit this entry  
14
Wind Across the Everglades

Wind Across the Everglades

1958
×
★★★★
Edit this entry  
13
An American Werewolf in Paris

An American Werewolf in Paris

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Big Knife

The Big Knife

1955
×
★★★½
Edit this entry  
12
Al Pereira vs. the Alligator Ladies

Al Pereira vs. the Alligator Ladies

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Elvis

Elvis

2022
×
★★½
Edit this entry  
10
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★½
Edit this entry  
10
The Janitor

The Janitor

1974
×
★★★
Edit this entry  
10
Party Girl

Party Girl

1958
×
★★★
Edit this entry  
09
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Call of the Blonde Goddess

Call of the Blonde Goddess

1977
×
★★½
Edit this entry  
06
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Longest Day

The Longest Day

1962
×
★★★
Edit this entry  
03
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★
Edit this entry  
03
Camino solitario

Camino solitario

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Roommates

Roommates

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tropic of Desire

Tropic of Desire

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Woman's Torment

A Woman's Torment

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Blonde Fire

Blonde Fire

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
High Sierra

High Sierra

1941
×
★★★½
Edit this entry  
01
Tigrero: A Film That Was Never Made

Tigrero: A Film That Was Never Made

1994
×
★★★½
Edit this entry