Sort by

Villain has logged 331 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Late Night

Late Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Togo

Togo

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stuber

Stuber

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Goalie

Goalie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Report

The Report

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Fury

The Fury

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knight and Day

Knight and Day

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hatchet

Hatchet

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Shaggy Dog

The Shaggy Dog

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry