Sort by

Villain has logged 234 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dopesick

Dopesick

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
The Late Shift

The Late Shift

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
News of the World

News of the World

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Backdraft

Backdraft

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fried Green Tomatoes

Fried Green Tomatoes

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jim Gaffigan: Comedy Monster

Jim Gaffigan: Comedy Monster

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Prince of Tides

The Prince of Tides

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Double Impact

Double Impact

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Anne Murray: Full Circle

Anne Murray: Full Circle

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Doc Hollywood

Doc Hollywood

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Till Death

Till Death

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dogfight

Dogfight

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ride the Eagle

Ride the Eagle

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shoplifters of the World

Shoplifters of the World

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
JFK

JFK

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Career Opportunities

Career Opportunities

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
New Jack City

New Jack City

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Father of the Bride

Father of the Bride

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hot Shots!

Hot Shots!

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
My Girl

My Girl

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
On Golden Pond

On Golden Pond

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
History of the World: Part I

History of the World: Part I

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★
Edit this entry  
20
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Nighthawks

Nighthawks

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Arthur

Arthur

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Us

Us

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Tom Petty, Somewhere You Feel Free

Tom Petty, Somewhere You Feel Free

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Southern Comfort

Southern Comfort

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry