Villings has logged 312 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Murder Mountain

Murder Mountain

2018
×
Edit this entry  
28
Murder Mountain

Murder Mountain

2018
×
Edit this entry  
22
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
A Final Cut for Orson: 40 Years in the Making

A Final Cut for Orson: 40 Years in the Making

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Letter from Masanjia

Letter from Masanjia

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Kemper on Kemper: Inside the Mind of a Serial Killer

Kemper on Kemper: Inside the Mind of a Serial Killer

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Innocent Man

The Innocent Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Did You Wonder Who Fired the Gun?

Did You Wonder Who Fired the Gun?

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
The Predator

The Predator

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Say Her Name: The Life and Death of Sandra Bland

Say Her Name: The Life and Death of Sandra Bland

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
Edit this entry  
02
Nazi Concentration Camps

Nazi Concentration Camps

1945
×
Read the review Edit this entry  
01
San Pietro

San Pietro

1945
×
Edit this entry  
01
Know Your Enemy: Japan

Know Your Enemy: Japan

1945
×
Read the review Edit this entry  
30
Tunisian Victory

Tunisian Victory

1944
×
Edit this entry  
30
The Negro Soldier

The Negro Soldier

1944
×
Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Memphis Belle: A Story of a Flying Fortress

The Memphis Belle: A Story of a Flying Fortress

1944
×
Edit this entry  
29
Report from the Aleutians

Report from the Aleutians

1943
×
Edit this entry  
28
Undercover: How to Operate Behind Enemy Lines

Undercover: How to Operate Behind Enemy Lines

1943
×
Edit this entry  
25
Why We Fight: The Battle of Russia

Why We Fight: The Battle of Russia

1943
×
Edit this entry  
25
Why We Fight: Prelude to War

Why We Fight: Prelude to War

1942
×
Edit this entry  
25
The Battle of Midway

The Battle of Midway

1942
×
Edit this entry  
24
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
The Making of Jaws

The Making of Jaws

1995
×
Edit this entry  
21
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Why Horror?

Why Horror?

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Overlord

Overlord

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Final Cut for Orson: 40 Years in the Making

A Final Cut for Orson: 40 Years in the Making

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
George Carlin: Personal Favorites

George Carlin: Personal Favorites

1997
×
Edit this entry  
31
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★
Read prior review Edit this entry  
28
Deep Water

Deep Water

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fire Chasers

Fire Chasers

2017
×
Edit this entry  
21
The Road

The Road

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Henry Rollins: Keep Talking, Pal.

Henry Rollins: Keep Talking, Pal.

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
He Never Died

He Never Died

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Maus

The Maus

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
Errementari: The Blacksmith and the Devil

Errementari: The Blacksmith and the Devil

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Shocker

Shocker

1989
×
★★
Read the review Edit this entry