Villings has logged 27 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
S Is for Stanley

S Is for Stanley

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Session 9

Session 9

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Alien³

Alien³

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Evil Genius

Evil Genius

2018
×
★★
Edit this entry  
11
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Last Man on Earth

The Last Man on Earth

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
City of Fear

City of Fear

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dealt

Dealt

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
Viral

Viral

2016
×
Read the review Edit this entry