Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★½
Edit this entry  
05
BlackBerry

BlackBerry

2023
×
★★★★
Edit this entry  
05
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Navigator

The Navigator

1924
×
★★★½
Edit this entry  
02
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Edit this entry  
19
How to Blow Up a Pipeline

How to Blow Up a Pipeline

2022
×
★★
Edit this entry  
16
Rounders

Rounders

1998
×
★★★★
Edit this entry  
14
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Air

Air

2023
×
★★★½
Edit this entry  
13
Three Ages

Three Ages

1923
×
★★★
Edit this entry  
12
Superman

Superman

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Grease

Grease

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Our Hospitality

Our Hospitality

1923
×
★★★★
Edit this entry  
09
Tu Jhoothi Main Makkaar

Tu Jhoothi Main Makkaar

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★½
Edit this entry  
06
Contact

Contact

1997
×
★★★★
Edit this entry  
04
Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Renfield

Renfield

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★
Edit this entry  
01
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Edit this entry  
30
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Ponniyin Selvan: Part II

Ponniyin Selvan: Part II

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
John Mulaney: Baby J

John Mulaney: Baby J

2023
×
Edit this entry  
27
Evil Dead Rise

Evil Dead Rise

2023
×
★★★
Edit this entry  
27
Suzume

Suzume

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vada Chennai

Vada Chennai

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Shehzada

Shehzada

2023
×
Read the review Edit this entry  
24
Romancham

Romancham

2023
×
★★★½
Edit this entry  
23
Louis C.K. at The Dolby

Louis C.K. at The Dolby

2023
×
Edit this entry  
22
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Trance

Trance

2013
×
★★
Edit this entry  
18
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★★
Edit this entry  
13
Shazam! Fury of the Gods

Shazam! Fury of the Gods

2023
×
Read the review Edit this entry  
09
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry