Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
People Just Do Nothing: Big in Japan

People Just Do Nothing: Big in Japan

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dead Man's Shoes

Dead Man's Shoes

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scott Pilgrim Takes Off

Scott Pilgrim Takes Off

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cube

Cube

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Dear Jinri

Dear Jinri

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
4: Clean Island

4: Clean Island

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dream Scenario

Dream Scenario

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Curse

The Curse

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Killer

The Killer

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Joe Pera: Slow & Steady

Joe Pera: Slow & Steady

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
2AM

2AM

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Five Nights at Freddy's

Five Nights at Freddy's

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Haunted Mansion

Haunted Mansion

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Paint Drying

Paint Drying

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
Beavis and Butt-Head Do America

Beavis and Butt-Head Do America

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Pink Floyd: The Dark Side of the Moon Planetarium Experience

Pink Floyd: The Dark Side of the Moon Planetarium Experience

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Night of the Howling Beast

Night of the Howling Beast

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
House on the Edge of the Park

House on the Edge of the Park

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Don't Go in the Woods

Don't Go in the Woods

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Absurd

Absurd

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Blade

Blade

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blood Feast

Blood Feast

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cannibal Ferox

Cannibal Ferox

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Exposé

Exposé

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bloodeaters

Bloodeaters

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
SS Experiment Love Camp

SS Experiment Love Camp

1976
×
Read the review Edit this entry  
03
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
I Spit on Your Grave

I Spit on Your Grave

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Saw X

Saw X

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Driller Killer

The Driller Killer

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry