Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Apples

Apples

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Sibyl

Sibyl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Time

Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
News of the World

News of the World

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Relic

Relic

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Swallow

Swallow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ordinary Love

Ordinary Love

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Two of Us

Two of Us

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Ballad of Narayama

The Ballad of Narayama

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Your Name Engraved Herein

Your Name Engraved Herein

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Better Days

Better Days

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Sun

A Sun

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Small Axe

Small Axe

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Another Round

Another Round

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Collective

Collective

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kalel, 15

Kalel, 15

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Funny Boy

Funny Boy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Driveways

Driveways

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ava

Ava

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
House of Hummingbird

House of Hummingbird

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry