Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
Edit this entry  
01
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
Edit this entry  
29
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
Edit this entry  
28
Nine Days

Nine Days

2020
×
Edit this entry  
27
Kimi

Kimi

2022
×
Read the review Edit this entry  
26
The Black Stallion

The Black Stallion

1979
×
Edit this entry  
25
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Evolution

Evolution

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
The Assistant

The Assistant

2019
×
Edit this entry  
21
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
Read prior review Edit this entry  
20
Ant-Man and the Wasp: Quantumania

Ant-Man and the Wasp: Quantumania

2023
×
Edit this entry  
19
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
Edit this entry  
17
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Victor/Victoria

Victor/Victoria

1982
×
Edit this entry  
14
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Air

Air

2023
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Holy Spider

Holy Spider

2022
×
★★★½
Edit this entry  
09
Smilla's Sense of Snow

Smilla's Sense of Snow

1997
×
★½
Edit this entry  
08
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★★
Edit this entry  
06
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Quo Vadis, Aida?

Quo Vadis, Aida?

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Tell It Like a Woman

Tell It Like a Woman

2022
×
Edit this entry  
03
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★½
Edit this entry  
31
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Edit this entry  
30
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Edit this entry  
27
I... For Icarus

I... For Icarus

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★★
Edit this entry  
24
Ewoks: The Battle for Endor

Ewoks: The Battle for Endor

1985
×
Edit this entry  
23
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Innocents

The Innocents

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Legends of the Fall

Legends of the Fall

1994
×
★★½
Edit this entry  
17
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
White Noise

White Noise

2022
×
★½
Edit this entry  
14
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Edit this entry  
12
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Creator

The Creator

2023
×
★★★
Edit this entry  
06
Stars at Noon

Stars at Noon

2022
×
★★½
Edit this entry  
01
To Catch a Killer

To Catch a Killer

2023
×
★★
Edit this entry  
30
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Whale

The Whale

2022
×
★★
Edit this entry  
27
EO

EO

2022
×
★★★
Edit this entry