Sort by

Vincent has logged 446 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Inferno

Inferno

2016
×
★½
Edit this entry  
30
The Men Who Stare at Goats

The Men Who Stare at Goats

2009
×
★★½
Edit this entry  
29
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Changeling

Changeling

2008
×
★★½
Edit this entry  
29
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Edit this entry  
28
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Edit this entry  
27
Amistad

Amistad

1997
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★½
Edit this entry  
23
The Mirror Crack'd

The Mirror Crack'd

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Edit this entry  
22
Grand Hotel

Grand Hotel

1932
×
★★★★
Edit this entry  
21
Kings

Kings

2017
×
Edit this entry  
18
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Captain

The Captain

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
I... For Icarus

I... For Icarus

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cam

Cam

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★
Edit this entry  
09
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Edit this entry  
05
Future World

Future World

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
04
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Session 9

Session 9

2001
×
★★½
Edit this entry  
01
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
30
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Raw Deal

Raw Deal

1986
×
★★
Edit this entry  
28
Stronger

Stronger

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Commando

Commando

1985
×
★★★
Edit this entry  
26
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★½
Edit this entry  
26
Apostle

Apostle

2018
×
★★
Edit this entry  
25
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★½
Edit this entry  
24
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Bed Bugs

Bed Bugs

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Overlord

Overlord

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Coraline

Coraline

2009
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★½
Edit this entry  
18
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★★
Edit this entry  
18
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★
Edit this entry  
17
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★
Edit this entry  
16
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
15
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
14
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Edit this entry