Sort by

Vincent has logged 54 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★
Edit this entry  
31
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★
Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
29
XX

XX

2017
×
Edit this entry  
29
Bright

Bright

2017
×
Edit this entry  
28
House of the Dead

House of the Dead

2003
×
½
Edit this entry  
28
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Monster Trucks

Monster Trucks

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★½
Edit this entry  
26
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Edit this entry  
26
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
American Made

American Made

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Adjustment Bureau

The Adjustment Bureau

2011
×
★½
Edit this entry  
24
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Edit this entry  
23
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Rough Night

Rough Night

2017
×
Edit this entry  
22
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Square

The Square

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Frida

Frida

2002
×
★★★½
Edit this entry  
21
American Assassin

American Assassin

2017
×
★½
Edit this entry  
20
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Edit this entry  
19
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★
Edit this entry  
19
Spectral

Spectral

2016
×
Read the review Edit this entry  
19
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mission: Impossible – Ghost Protocol

Mission: Impossible – Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Lego Ninjago Movie

The Lego Ninjago Movie

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bean

Bean

1997
×
Edit this entry  
14
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
Edit this entry  
13
Everything, Everything

Everything, Everything

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
09
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Layover

The Layover

2017
×
½
Edit this entry  
03
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry