Vincent has logged 354 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Paperman

Paperman

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shaft

Shaft

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Stuber

Stuber

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Falling Inn Love

Falling Inn Love

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
21
The Red Sea Diving Resort

The Red Sea Diving Resort

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Silence

The Silence

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Holiday in the Wild

Holiday in the Wild

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Report

The Report

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ma

Ma

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Waves

Waves

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Brightburn

Brightburn

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
What Men Want

What Men Want

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry