Sort by

Vinny has logged 168 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Fences

Fences

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Meet the Blacks

Meet the Blacks

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Incarnate

Incarnate

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lion

Lion

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dragonslayer

Dragonslayer

1981
×
★★★
Edit this entry  
21
I Am Not a Serial Killer

I Am Not a Serial Killer

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jackie

Jackie

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eye of God

Eye of God

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pet

Pet

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dog Eat Dog

Dog Eat Dog

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Don't Bother to Knock

Don't Bother to Knock

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Loving

Loving

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shut In

Shut In

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Almost Christmas

Almost Christmas

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Batman: Return of the Caped Crusaders

Batman: Return of the Caped Crusaders

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Trolls

Trolls

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blood Father

Blood Father

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
True Memoirs of an International Assassin

True Memoirs of an International Assassin

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Inferno

Inferno

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
My Big Fat Greek Wedding 2

My Big Fat Greek Wedding 2

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Rififi

Rififi

1955
×
★★★½
Edit this entry  
31
Gaslight

Gaslight

1940
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Boo! A Madea Halloween

Boo! A Madea Halloween

2016
×
★½
Read the review Edit this entry