Sort by

Vinny has logged 43 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Phantasm II

Phantasm II

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
Read the review Edit this entry  
29
Happy Birthday to Me

Happy Birthday to Me

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Murder Party

Murder Party

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Edit this entry  
25
Piranha

Piranha

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Anguish

Anguish

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Taste of Fear

Taste of Fear

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Martin

Martin

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
From Beyond

From Beyond

1986
×
Read the review Edit this entry  
22
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Fan

The Fan

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Night School

Night School

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Fresh Vegetable Mystery

The Fresh Vegetable Mystery

1939
×
Read the review Edit this entry  
14
Swing You Sinners!

Swing You Sinners!

1930
×
Read the review Edit this entry  
14
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Easter Casket

Easter Casket

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Amazing Mr. X

The Amazing Mr. X

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Velvet Vampire

The Velvet Vampire

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Life Itself

Life Itself

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Giant Claw

The Giant Claw

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Edit this entry