Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
The Assassination Bureau

The Assassination Bureau

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The River's Edge

The River's Edge

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Little Nicholas

Little Nicholas

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
15
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Queen

The Queen

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Parent Trap

The Parent Trap

1961
×
★★★★
Edit this entry  
04
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Hollywood

Hollywood

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Computer Wore Tennis Shoes

The Computer Wore Tennis Shoes

1969
×
★★★★
Edit this entry  
11
Pillow Talk

Pillow Talk

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dracula Has Risen from the Grave

Dracula Has Risen from the Grave

1968
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Old Dark House

The Old Dark House

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Snake Pit

The Snake Pit

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Westward the Women

Westward the Women

1951
×
★★★★
Edit this entry  
30
Theatre of Blood

Theatre of Blood

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Autumn Leaves

Autumn Leaves

1956
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Worst Witch

The Worst Witch

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Hospital

The Hospital

1971
×
★★★★
Edit this entry  
22
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Gorgeous Hussy

The Gorgeous Hussy

1936
×
★★★★
Edit this entry  
18
A Little Night Music

A Little Night Music

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cool Runnings

Cool Runnings

1993
×
★★★★
Edit this entry  
22
Rescue from Gilligan's Island

Rescue from Gilligan's Island

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Saw III

Saw III

2006
×
★★½
Edit this entry  
20
Listen, Darling

Listen, Darling

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Evil of Frankenstein

The Evil of Frankenstein

1964
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Pirate

The Pirate

1948
×
★★★★
Edit this entry  
19
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Return to the Batcave - The Misadventures of Adam and Burt

Return to the Batcave - The Misadventures of Adam and Burt

2003
×
★★★
Edit this entry  
18
Life with Judy Garland: Me and My Shadows

Life with Judy Garland: Me and My Shadows

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Surviving Gilligan's Island

Surviving Gilligan's Island

2001
×
★★★★
Edit this entry  
18
Klute

Klute

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Hush... Hush, Sweet Charlotte

Hush... Hush, Sweet Charlotte

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Clock

The Clock

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Highway Dragnet

Highway Dragnet

1954
×
★★★★
Edit this entry  
18
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★
Edit this entry