• 10 Rillington Place

    10 Rillington Place

    ★½

    A film I greatly appreciate in a technical level…but one that I’m certain I’ll never watch again. Way too disturbing for my taste. It’s a masterpiece, no doubt, but I hated every minute of it.

  • The Assassination Bureau

    The Assassination Bureau

    ★★★★★

    The 39 Steps on crack, with the budget of Ben-Hur. I loved every minute of it.

  • The Thin Man

    The Thin Man

    ★★★★★

    A cute detective story, with an amazing duo of main characters. A film I feel like I’ll enjoy more on rewatch.

  • Bad Moms

    Bad Moms

    ★★★★★

    This is better than Citizen Kane

  • Invasion of the Body Snatchers

    Invasion of the Body Snatchers

    ★★★★★

    Without a doubt the best sci-fi/horror film I’ve ever seen!! Well…to be perfectly honest, I’m not quite so sure I can even call it a full-on horror. It’s more like a noir with some chills, due to it’s Double Indemnity-esque bookends and narration as well as a heavy reliance on shadows. In short: a noir with aliens. Although it’s premise is very simple, it’s an extremely clever film. It keeps you on the edge of your seat the whole time.…

  • Dread in the Night

    Dread in the Night

    ★★★★★

    Mr. Phillip's best work, in my humble opinion.

  • Zombies From the Snow

    Zombies From the Snow

    ★★★★★

    A cinematic masterpiece unlike anything the world has ever seen! Brava! It is bound to be a highly acclaimed cult classic.

  • Peeping Tom

    Peeping Tom

    ★★★★★

    One of the most beautifully shot yet horribly upsetting films I’ve ever seen.

  • The Worst Witch

    The Worst Witch

    ★★★★

    I don’t exactly know what this fever-dream of a movie I just watched was exactly, but I loved it. Definition of iconic. Diana Rigg magnificent as always.

  • A Little Night Music

    A Little Night Music

    ★★★

    The late-great Dame Diana Rigg and the wonderful music of Stephen Sondheim save this odd film from being a complete train-wreck. I love Liz Taylor, but nobody should have let her sing Send In The Clowns. My ears are still in agony. The film as a whole is full of shortcomings, most due to its incompetent direction. But, as I said before, it isn’t without its enjoyable moments.

  • Marie Antoinette

    Marie Antoinette

    ★★½

    I wanted to love this film. I really did. But sadly I was extremely disappointed. This film is oozing with lavish glamour, but that’s all the film is, style and no substance. Amazing costumes, soundtrack, and camerawork can’t make up for a script that offers little more than a surface level examination of Antoinette’s time at Versailles. If you’re looking for the best Marie Antoinette biopic, I say go for the 1938 film with Norma Shearer.

  • Rescue from Gilligan's Island

    Rescue from Gilligan's Island

    ★★★½

    This poorly written but sweet reunion movie is good for fans or the original series, but those unfamiliar with the source material are advised to stay away. While it does accurately recreate the tone of the show, the writing and some of the performances are subpar. The recast Ginger is absolutely horrendous, and I’m shocked they didn’t cut all of her dialogue. Maybe I’m biased, since I love Tina Louise in the original series. The rest of the original cast…