RSS feed for violealonso
  • The Broken Circle Breakdown

    The Broken Circle Breakdown

    ★★★★

    Creo que un balazo dolía menos

  • The Shawshank Redemption

    The Shawshank Redemption

    ★★★★★

    por qué tardé 21 años de mi vida en ver esta genialidad???????????

  • Chernobyl

    Chernobyl

    ★★★★★

    Los seres humanos somos muy idiotas y esta es la prueba

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★½

    Hannah Montana who

  • Black Mirror: Smithereens

    Black Mirror: Smithereens

    ★★★½

    Andrew Scott stole the whole damn season

  • The Long Day Closes

    The Long Day Closes

    ★★★★

    Every frame was poetry

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★★½

    This is how you fucking do a coming of age film, i’m SO happy this exists oh my god

  • Aladdin

    Aladdin

    ★★½

    Will Smith azul me perturbó y mucho

  • Tyrannosaur

    Tyrannosaur

    ★★★★½

    Tyrannosaur es brutalmente real, triste y humana al mismo tiempo. Me destruyó, y hacía mucho que una película no me hacía sentir así. Gracias universo por Olivia Colman y el cine británico.

  • About a Boy

    About a Boy

    ★★★

    early 2000s hugh grant is what I live for

  • Bronson

    Bronson

    ★★★★

    Tom Hardy bebecito te amoOoOoOOoo

  • Rain Man

    Rain Man

    ★★★½

    tom cruise annoys me so much :) :)
    but the character’s development was great, especially in the last 10 minutes