Astrillith has logged 43 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★½
Edit this entry  
28
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★½
Edit this entry  
28
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Poltergeist

Poltergeist

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Edit this entry  
26
Rear Window

Rear Window

1998
×
★★
Edit this entry  
26
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Small Soldiers

Small Soldiers

1998
×
★★★½
Edit this entry  
24
King Arthur

King Arthur

2004
×
★★★
Edit this entry  
24
The Curse of Sleeping Beauty

The Curse of Sleeping Beauty

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★
Edit this entry  
23
The BFG

The BFG

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Time Lapse

Time Lapse

2014
×
★★
Edit this entry  
23
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Last Witch Hunter

The Last Witch Hunter

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Ice Age: Collision Course

Ice Age: Collision Course

2016
×
★★½
Edit this entry  
21
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Interview with a Hitman

Interview with a Hitman

2012
×
★★
Edit this entry  
18
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★
Edit this entry  
17
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cop Car

Cop Car

2015
×
★★
Edit this entry  
17
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★½
Edit this entry  
16
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★½
Edit this entry  
15
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Huntsman: Winter's War

The Huntsman: Winter's War

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★
Edit this entry  
13
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kung Fu Panda: Secrets of the Scroll

Kung Fu Panda: Secrets of the Scroll

2012
×
★★★
Edit this entry  
10
Gone Fishing

Gone Fishing

2017
×
Edit this entry  
09
High-Rise

High-Rise

2015
×
★½
Edit this entry  
09
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★
Edit this entry  
09
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★
Edit this entry  
08
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
07
We're Back! A Dinosaur's Story

We're Back! A Dinosaur's Story

1993
×
★★★½
Edit this entry  
07
Last Knights

Last Knights

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★★
Edit this entry