Charli has logged 51 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Misery

Misery

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Primal Screen

Primal Screen

2017
×
★★½
Edit this entry  
28
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Edit this entry  
24
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
Edit this entry  
24
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Holiday

The Holiday

2006
×
Edit this entry  
22
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Read the review Edit this entry  
20
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Edit this entry  
18
Suspiria

Suspiria

1977
×
Read the review Edit this entry  
16
Run

Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Charade

Charade

1963
×
Edit this entry  
23
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★½
Edit this entry  
03
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★½
Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Host

Host

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★½
Edit this entry  
26
Bubba Ho-tep

Bubba Ho-tep

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry