• Bo Burnham: Inside

    Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

    This is the most fun I’ve ever had while having an existential crisis. Inside is so honest and heartbreaking. My chest was unbelievably tight while watching this. When Bo would throw a joke in, my nervous yet joyful laughter would unexpectedly bubble to the surface. 

    In a way, this comedy special has a great resemblance to the experience of life. It’s often sad and overwhelming, yet the unexpected moments of joy make the whole experience absolutely worth the pain. 

    I’m…

  • Aliens

    Aliens

    ★★★★★

    Alright... I take back everything bad I’ve ever said about sequels. Aliens is a claustrophobic, dark, and exciting masterpiece. 

    This may eventually surpass the first for me, merely because of Ripley’s character arc. In Aliens, we see a depth to her that was not as evident in the first film. She is one of the most positive female protagonists in existence, taking on the final girl archetype while bringing exponentially more power and meaning to the role. (Each time she tells…

  • Game Night

    Game Night

    ★★★½

    Game Night provides a playful and suspenseful twist on the classic screwball comedy format. The plot follows a competitive couple as they navigate relationship tensions, family drama and a staged kidnapping game gone wrong. Due to a whodunnit twist, audiences will be left guessing where the line between reality and game exists for the duration of the film. The use of different genres is fun for various types of audience members, whether they prefer romance, comedy, action or horror. Although…

  • House

    House

    House (Hausu) is the fulfillment of a dynamic vision concocted by director Obayashi’s eleven year old daughter. Her joyful, imaginative thoughts shine through in this ridiculous and experimental format. 

    House is a comedic nightmare that seems nonsensical, but leaves clues surrounding the meaning to be deciphered at will. It plays on the fears of children, generational tension, sexuality, marriage, being consumed by our own desires and being defined by the qualities that others have assigned to us. In a way,…

  • Climax

    Climax

    ★★★★½

    My first experience with a Gasper Noé film left me frazzled. Climax is a nauseating, tantalizing, uncomfortable and divisive work that beautifully blends two polarizing halves of an art piece. The cinematography is dynamic and immersive, giving the audience a front row seat to this hell ride.

    The first half of this film was absolutely pristine. The casual conversations between the actors were ridiculous and natural. The lack of formal acting training for the dancers worked in their favor, making…

  • Carnival of Souls

    Carnival of Souls

    ★★★★

    Herk Harvey’s obscure cult classic Carnival of Souls provides limitless visual excellence. The unique angles, shadows, shapes and framing create an atmosphere that is simultaneously repulsive and magnetic. In a way, the low budget positively contributed to the choppiness and the overall feeling of anxiety. 

    There are some extremely memorable performances here also. Candace Hilligoss is a stunning protagonist with some of the most expressive eyes I’ve ever seen on screen. Her cynical and contradictory character is strangely lovable. Director…

  • Ferris Bueller's Day Off

    Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★★

    Pardon my French, but Cameron is so tight that if you stuck a lump of coal up his ass, in two weeks you'd have a diamond.

    This film always makes me cackle and I truly believe it is John Hughes at his finest. 
    Watching it is like being wrapped in a big, nostalgic hug.

    As someone who has struggled with an anxiety disorder since childhood, I’ve always idolized Ferris. He represents the archetypal fool perfectly- looking up to the sunshine…

  • Godzilla vs. Kong

    Godzilla vs. Kong

    ★★★

    Godzilla Vs. Kong has an engaging opening and a final battle sequence that will make audience members cheer. However, the middle of this film significantly weighs down what could have been an amazing experience.

    Cutting out any pointless shots of spaceships could have shaved half an half hour off of this film. The inappropriately timed dad jokes from Bernie also ruined a number of otherwise cool moments for me. 

    The human characters are generally distracting, with the exception of young…

  • Slaxx

    Slaxx

    ★★★

    A short and sweet Canadian horror comedy that’s powered by pure denim. Slaxx focuses on a murderous pair of blue jeans and kicks off with some over-the-top, goofy gore (that mostly takes place off of the screen).

    Although the “killer inanimate object” trope has been fairly worn out, Slaxx manages to elevate itself from this category by offering a deeper critique of consumerism and the cultish nature of big business. The sweet yet problematic protagonist adds an extra layer of…

  • Sorry to Bother You

    Sorry to Bother You

    ★★★★

    “If you get shown a problem, but have no idea how to control it, then you just decide to get used to the problem.”

    Sorry to Bother You starts off as a light and inventive reflection of capitalist society. The goofy performances delivered by a genuine cast provide a sense of comfort. The slave labor and greed displayed seem so common in our parallel universe that we are desensitized to these dark topics and still manage to laugh. However, our…

  • The Wicker Man

    The Wicker Man

    ★★★★½

    Wow. This was stunning. The Wicker Man is quirky and completely magnetizing- both visually and conceptually. It manages to be genuinely creepy while offering some strong religious commentary. The scenery was gorgeous, and many visuals were incredibly weird and engrossing. My eyes were often completely glued to the movement on screen. 

    I enjoyed the musical aspects of this film as well. The commitment from the actors kept any strange acts or songs from becoming too silly or distracting. I now…

  • Yes Day

    Yes Day

    ★★★

    Yes Day is a formulaic mix of cheesy comedy tropes. However, it manages to maintain a sense of pure, family fun throughout.

    Jennifer Garner gives a convincing and heartfelt performance that reflects the duality of motherhood. Her embodiment of the character brings some depth to a script that would otherwise feel lackluster.
    Although Yes Day won’t be remembered as anything special, it brings a sense of joy to the table that is absolutely priceless. I shamelessly giggled throughout.