Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Rango

Rango

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ferdinand

Ferdinand

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Edit this entry  
17
101 Dalmatians

101 Dalmatians

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ghosts of War

Ghosts of War

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Expelled: No Intelligence Allowed

Expelled: No Intelligence Allowed

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dreamgirls

Dreamgirls

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Up

Up

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
World War Z

World War Z

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
ReMastered: Devil at the Crossroads

ReMastered: Devil at the Crossroads

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Aziz Ansari: Right Now

Aziz Ansari: Right Now

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
#Alive

#Alive

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Visit

The Visit

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
All Dogs Go to Heaven

All Dogs Go to Heaven

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Edit this entry  
04
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Battle at Big Rock

Battle at Big Rock

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Super Size Me 2: Holy Chicken!

Super Size Me 2: Holy Chicken!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Super Size Me

Super Size Me

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry