• Harry Potter and the Goblet of Fire

    ★★★★

  • Hammerhead

    ★★

  • Batman Begins

    ★★★★½

  • Madagascar

    ★★★½

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★

  • Hitch

    ★★★

  • The Squid and the Whale

    ★★★★

  • Brick

    ★★★★★

  • Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

    ★★★★

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★★

  • The SpongeBob SquarePants Movie

    ★★★★½

  • National Treasure

    ★★★★

  • The Incredibles

    ★★★★

  • The Village

    ★★★★½

  • Spider-Man 2

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★½

  • Shaun of the Dead

    ★★★★½

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • Dawn of the Dead

    ★★★★½

  • Before Sunset

    ★★★★★

  • Super Size Me

    ★★★★

  • Paycheck

    ★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • Secondhand Lions

    ★★

  • Lost in Translation

    ★★★★½

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    ★★★½

  • Finding Nemo

    ★★★★

  • Holes

    ★★★★

  • The Station Agent

    ★★★½

  • Catch Me If You Can

    ★★★★½

  • Adaptation.

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★★

  • 28 Days Later

    ★★★★

  • Signs

    ★★★½

  • Lilo & Stitch

    ★★★★★

  • Insomnia

    ★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★★

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    ★★

  • Spider-Man

    ★★★★

  • Ice Age

    ★★★

  • A Beautiful Mind

    ★★★★

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★½

  • Monsters, Inc.

    ★★★★★

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★★

  • Jurassic Park III

    ★★★★

  • Moulin Rouge!

    ★★★★

  • A Knight's Tale

    ★★★★

  • Battle Royale

    ★★★★★

  • The Emperor's New Groove

    ★★★★½

  • Unbreakable

    ★★★★

  • Almost Famous

    ★★★★

  • Memento

    ★★★★★

  • O Brother, Where Art Thou?

    ★★★★

  • Gladiator

    ★★★½

  • American Psycho

    ★★★★

  • The Green Mile

    ★★★★

  • Toy Story 2

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • Being John Malkovich

    ★★★★★

  • The Sixth Sense

    ★★★★

  • The Iron Giant

    ★★★★★

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★★

  • The Matrix

    ★★★½

  • You've Got Mail

    ★★★½

  • A Bug's Life

    ★★★★

  • Scooby-Doo on Zombie Island

    ★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★★

  • Following

    ★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★★½

  • Alien Resurrection

    ★★