• RocketMan

    ★★

  • The Lost World: Jurassic Park

    ★★★½

  • Scream

    ★★★★

  • 101 Dalmatians

    ★★★

  • Space Jam

    ★★★★

  • James and the Giant Peach

    ★★★

  • Fargo

    ★★★★★

  • Toy Story

    ★★★★★

  • Se7en

    ★★★★½

  • Mortal Kombat

    ★★½

  • Batman Forever

    ★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★★½

  • The Lion King

    ★★★★½

  • Mrs. Doubtfire

    ★★★½

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★

  • Hocus Pocus

    ★★★½

  • Sleepless in Seattle

    ★★★½

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • The Sandlot

    ★★★★★

  • Groundhog Day

    ★★★★

  • The Muppet Christmas Carol

    ★★★★½

  • Alien³

    ★★★

  • Wayne's World

    ★★★½

  • Reservoir Dogs

    ★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★★

  • What About Bob?

    ★★★½

  • Edward Scissorhands

    ★★★★½

  • Misery

    ★★★★½

  • Home Alone

    ★★★½

  • All Dogs Go to Heaven

    ★★★

  • Look Who's Talking

    ★★★

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★½

  • Heathers

    ★★★★

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★★½

  • Willow

    ★★★½

  • Hell Comes to Frogtown

    ★★★★

  • The Princess Bride

    ★★★★

  • Dirty Dancing

    ★★★★½

  • Predator

    ★★½

  • Raising Arizona

    ★★★★★

  • Aliens

    ★★★★★

  • The Great Mouse Detective

    ★★★½

  • The Terminator

    ★★★★

  • Ghostbusters

    ★★★★

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★½

  • A Christmas Story

    ★★★★★

  • Risky Business

    ★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★½

  • Blade Runner

    ★★★½

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★½

  • The Shining

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Life of Brian

    ★★★★

  • The Muppet Movie

    ★★★★½

  • Alien

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★

  • Carrie

    ★★★★

  • Network

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★★

  • Robin Hood

    ★★★½

  • The Birds

    ★★★★

  • The Music Man

    ★★★★½

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★★½

  • Psycho

    ★★★★½

  • An Affair to Remember

    ★★★★½