• Rango

    Rango

    ★★★½

    I appreciate how weird and interesting this film is, I was all in on that. But in the end I mostly just liked it not loved it. The characters are fine, the story is interesting, the plot is fun, but other than the fact it's bizarre in moments, I was more just mildly amused than in love. I wish more animated films were as bizarre as this one though!

  • Ferdinand

    Ferdinand

    ★★★½

    Honestly this is a pretty funny and cute movie. I enjoyed this way more than I thought I would. Frankenbull stole the show for me.

  • The Nice Guys

    The Nice Guys

    ★★★★

    I love Ryan Gosling

  • The Mist

    The Mist

    ★★★★½

    Tension, confusion, turmoil, depravity, desperation, defeat. All things i love in a horror film. It was a hell of a time and can we just talk about that ending for a second? Wow.

  • Burrow

    Burrow

    ★★★★

    Cute.

  • Soul

    Soul

    ★★★★★

    One of the best Pixar films in a while. The mix of comedy and heartfelt moments really worked great for me. It was message that was greatly worth hearing and it moved me. Also I'm Team Terry.

  • A Christmas Story

    A Christmas Story

    ★★★★★

    Tradition

  • The Muppet Christmas Carol

    The Muppet Christmas Carol

    ★★★★½

    Honestly, this has been the most moving version of this story I've ever watched. The Muppets win again. Merry Christmas everyone.

  • 101 Dalmatians

    101 Dalmatians

    ★★★

    I've decided to start watching the live action Disney remakes (don't ask why, I don't know either.) And so here we are starting off with the 90s.

    You could really shit on this movie, but for what it is it's pretty fun. Glenn Close having fun, live animals doing great work, and it's fairly respectful to the original. But I think it lacks the emotion of the original animated classic. You really felt the togetherness of everyone in that film, where this one is more of a 90s silly family adventure. That's not a problem but it just makes the original better.

    Original: 1
    Remake: 0

  • Klaus

    Klaus

    ★★★★★

    I think this is one of the greatest Christmas films ever made. I adore this film's themes, humor, and character's. I will watch this every single year. 10 OUT OF 10.

  • The Iron Giant

    The Iron Giant

    ★★★★★

    An absolute emotional masterpiece.

  • Ghosts of War

    Ghosts of War

    ★★★

    I enjoyed most of the film. It kept me interested, the characters weren't terrible, and it was an interesting concept. Then you get to the big twist and it nearly ruins the film. The flashback during the twist is honestly really great (other than the poor CGI). Then it takes a trip to exposition heaven that I couldn't stand. Then it's over. I'm not sure who I can recommend this to but if you're interested I think it's mostly worth the watch.