Sort by

H🔪 has logged 122 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Yella

Yella

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Undine

Undine

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Alps

Alps

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★
Edit this entry  
27
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hours

The Hours

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Prom

The Prom

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dogville

Dogville

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★½
Edit this entry  
24
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★
Read the review Edit this entry  
24
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Edit this entry  
24
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Edit this entry  
16
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★½
Edit this entry