Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Evil Demon Golfball from Hell!!!

Evil Demon Golfball from Hell!!!

1996
×
Edit this entry  
20
Warrior Queen

Warrior Queen

1987
×
Read the review Edit this entry  
19
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Gang War in Milan

Gang War in Milan

1973
×
Edit this entry  
17
True Lies

True Lies

1994
×
Edit this entry  
16
Pets United

Pets United

2020
×
★½
Edit this entry  
13
Alone

Alone

2020
×
Edit this entry  
12
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Black Book

Black Book

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
09
How to Kill a Judge

How to Kill a Judge

1975
×
★★★
Edit this entry  
07
Sibyl

Sibyl

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Uncle Si and the Sirens

Uncle Si and the Sirens

1938
×
Edit this entry  
03
Love and Science

Love and Science

1912
×
★★
Edit this entry  
03
Remote Electric Photography

Remote Electric Photography

1908
×
★★
Edit this entry  
02
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★
Edit this entry  
30
Property Is No Longer a Theft

Property Is No Longer a Theft

1973
×
★★½
Edit this entry  
29
Beyond Skyline

Beyond Skyline

2017
×
★★½
Edit this entry  
27
Golgo 13: The Professional

Golgo 13: The Professional

1983
×
★★★½
Edit this entry  
27
Cutaway

Cutaway

2014
×
★★½
Edit this entry  
25
I Knew Her Well

I Knew Her Well

1965
×
★★★
Edit this entry  
24
Revolver

Revolver

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
The Black Panther

The Black Panther

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Batman: Strange Days

Batman: Strange Days

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
Project Power

Project Power

2020
×
★★
Edit this entry  
21
52 Pick-Up

52 Pick-Up

1986
×
★★★
Edit this entry  
18
Losing Ground

Losing Ground

1982
×
★★★
Edit this entry  
17
Tesla

Tesla

2020
×
★★½
Edit this entry  
17
Caniba

Caniba

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★½
Edit this entry  
11
The Magic School Bus Rides Again: Kids in Space

The Magic School Bus Rides Again: Kids in Space

2020
×
Edit this entry  
11
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
Edit this entry  
09
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
07
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★½
Edit this entry  
04
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Tax Collector

The Tax Collector

2020
×
★½
Edit this entry  
01
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★
Edit this entry  
29
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
Summerland

Summerland

2020
×
★★
Edit this entry  
26
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★½
Edit this entry  
25
Taboo

Taboo

1999
×
★★★★
Edit this entry  
24
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
Edit this entry