Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mud

Mud

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Argo

Argo

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Limitless

Limitless

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry