• Sound of Metal

    Sound of Metal

    ★★★★

    What an amazing fucking story and what an incredible performance by Riz Ahmed. That closing shot in which Ruben finally attains that moment of “stillness” was so gratifying and beautiful.

  • Hostiles

    Hostiles

    ★★★★

    Only kind of western I’ll get behind. This was unexpected. Christian Bale deserves the utmost respect.

    “For the thing which I greatly feared has come upon me, and that which I was afraid of, is come on to me.”

  • Possessor

    Possessor

    ★★★★

    This is exactly what the fuck I'm talking about you stupid pieces of shit...


    Now lets finally take a look at your daddy's famous filmography.

  • Incendies

    Incendies

    ★★★★

    Jesus Christ... see this is why they tell you to expect the unexpected. Something about the way this was shot gives me doc vibes. Incredible film with an incredible twist at the end. Denis Villeneuve is out of this world.

    “The silence will be broken, a promise kept, and you can place a stone in my grave and in it engrave my name in the sun.”

  • Tenet

    Tenet

    ★★★★

    Watched it twice now. That score man. John David Washington is a fucking king, something about that first interaction/conversation with Robert Pattinson’s character was just perfect.

    “Don’t try to understand it. Feel it.”

  • Dogtooth

    Dogtooth

    ★★★

    DAADDD I just want to go outside!

    “I hope your kids have bad influences and develop a bad personality.”

  • Inception

    Inception

    ★★★★★

    First time I watch this movie and understand. I fucking understand. Love this shit, can’t wait for Tenet. Bow down to Nolan.


    ... and no he wasn’t dreaming in the end.

    “She had locked something away, something deep inside. A truth that she had once known but chose to forget, and she couldn’t break free.”

  • The Talented Mr. Ripley

    The Talented Mr. Ripley

    ★★★★★

    Fucking phenomenal. A drama that slowly but surely became a sort of enchanting thriller. This shit made me respect Matt Damon on an entirely different level.


    Nayra and I watched this movie simultaneously while on FaceTime. I wanted to kiss her so bad. She loved it btw

    “Well, whatever you do, however terrible, however hurtful, it all makes sense, doesn't it, in your head. You never meet anybody that thinks they're a bad person.”

  • Mud

    Mud

    ★★★★½

    I watched this alone. Great fucking watch.

    “Can’t trust love, Ellis, if you’re not careful it’ll run out on you.”

  • Blue Valentine

    Blue Valentine

    ★★½

    I’m sad bro. The pain...
    Chose the wrong movie to watch with this girl.

    “Don’t say stuff.... don’t say stuff you can’t take back.”

  • Eyes Wide Shut

    Eyes Wide Shut

    ★★★★★

    This world is a filthy place. Kubrick digged it too.
    Nicole Kidman was out of this world.

    “Listen Bill, I don’t think you realize what kind of trouble you were in last night.”

  • The Perks of Being a Wallflower

    The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★

    What a beautiful fucking movie. I'm going to go cry I'll be right back.