RSS feed for beck
  • I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

    I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

    ★★★★

    she literally texted him and said “if you have a last tweet, can you make it about me?” no words. none. i’m speechless.

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★

    they can’t all be hereditary, can they? no. no, they can’t.

  • Spider-Man: Far from Home

    Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

    the way that this film made me want jake gyllenhaal locked up even more than i previously did....

  • Yesterday

    Yesterday

    ★★★½

    it’s no across the universe (2007), now is it?

  • Toy Story 4

    Toy Story 4

    ★★★★★

    i want someone to love me and put as much effort in me for as long as pixar has loved and put so much effort into the toy story saga

  • Ma

    Ma

    ★★

    i should have let her drink alone

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★½

    ashley didn’t deserve a lot of things but she especially didn’t deserve that god awful purple wig

  • Black Mirror: Smithereens

    Black Mirror: Smithereens

    ★½

    all that fucking work to talk to topher grace of all people

  • Black Mirror: Striking Vipers

    Black Mirror: Striking Vipers

    ★★★★

    two bros chilling in a virtual reality, five thousand feet apart, cos they’re not gay!

  • Chasing Happiness

    Chasing Happiness

    ★★★★

    i think these feelings were suppressed around eight years ago but it’s nice to know that deep down, i would still die for the jonas brothers.

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★★★

    to the girl that sat in front of me with her dumb boyfriend that didn’t laugh the whole film... break up with your boyfriend cos he was bored!

  • Always Be My Maybe

    Always Be My Maybe

    ★★★½

    “look at everything leonardo dicaprio has done for climate change!”
    “what has he done for climate change?” 
    “he’s working on it.”