Sort by

Andrew has logged 411 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Moonage Daydream

Moonage Daydream

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Athena

Athena

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Whole Shootin' Match

The Whole Shootin' Match

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ancient India

Ancient India

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The House Bunny

The House Bunny

2008
×
★★
Read prior review Edit this entry  
24
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Damien: Omen II

Damien: Omen II

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Once There Was Everything

Once There Was Everything

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Trick or Truth

Trick or Truth

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Pillow Talk

Pillow Talk

1959
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Ice Pepper

Ice Pepper

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Water, Water Every Hare

Water, Water Every Hare

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Prospecting Bear

The Prospecting Bear

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shaving Muggs

Shaving Muggs

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Return of Doctor X

The Return of Doctor X

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Neapolitan Mouse

Neapolitan Mouse

1954
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Mechanical Cow

The Mechanical Cow

1927
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Glass Bottom Boat

The Glass Bottom Boat

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jumping

Jumping

1984
×
★★★
Edit this entry  
14
Eloise at the Plaza

Eloise at the Plaza

2003
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Brother Orchid

Brother Orchid

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Seasons

Seasons

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rock of Ages

Rock of Ages

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
One Droopy Knight

One Droopy Knight

1957
×
★★★½
Edit this entry  
10
Floor Flusher

Floor Flusher

1954
×
★★★
Edit this entry  
09
Swingers

Swingers

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cobra Verde

Cobra Verde

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Catch and Release

Catch and Release

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Legend of Pipi

The Legend of Pipi

2022
×
★★★½
Edit this entry  
05
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry