Sort by

Vianey has logged 314 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
Edit this entry  
25
We the Animals

We the Animals

2018
×
Edit this entry  
25
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The World's End

The World's End

2013
×
Edit this entry  
24
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
Edit this entry  
23
Our Sunhi

Our Sunhi

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Where Do We Go Now?

Where Do We Go Now?

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Caramel

Caramel

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
Edit this entry  
14
Dogs Don't Wear Pants

Dogs Don't Wear Pants

2019
×
Edit this entry  
13
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
M

M

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Love

Love

2015
×
Edit this entry  
10
After My Death

After My Death

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
Edit this entry  
09
Us and Them

Us and Them

2018
×
Edit this entry  
07
Happy Old Year

Happy Old Year

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Night in Paradise

Night in Paradise

2020
×
Edit this entry  
02
The Train of Salt and Sugar

The Train of Salt and Sugar

2016
×
Edit this entry  
30
Je, Tu, Il, Elle

Je, Tu, Il, Elle

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
Edit this entry  
27
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
Edit this entry  
27
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Yuni

Yuni

2021
×
Edit this entry  
26
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
Edit this entry  
23
Martyrs

Martyrs

2008
×
Edit this entry  
22
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Boy

Boy

2010
×
Edit this entry  
19
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Memories of the Sword

Memories of the Sword

2015
×
Edit this entry  
18
Hatching

Hatching

2022
×
Edit this entry  
15
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
13
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
Edit this entry  
12
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Mother, I Am Suffocating. This Is My Last Film About You.

Mother, I Am Suffocating. This Is My Last Film About You.

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
05
A Man and a Woman

A Man and a Woman

2016
×
Read the review Edit this entry  
03
May

May

2002
×
Edit this entry  
02
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
Edit this entry  
01
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry