Sort by

ray has logged 429 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
...And Justice for All

...And Justice for All

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Venom

Venom

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Night Of

The Night Of

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
Read the review Edit this entry  
23
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hunt

The Hunt

2012
×
Edit this entry  
19
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
Read the review Edit this entry  
19
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
Read the review Edit this entry  
19
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Me, Natalie

Me, Natalie

1969
×
Read the review Edit this entry  
17
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Casting By

Casting By

2012
×
Read the review Edit this entry  
16
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stanley & Iris

Stanley & Iris

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
American Boy: A Profile of Steven Prince

American Boy: A Profile of Steven Prince

1978
×
Read the review Edit this entry  
15
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Greetings

Greetings

1968
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Cruising

Cruising

1980
×
★★★
Edit this entry  
13
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bobby Deerfield

Bobby Deerfield

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Last Tycoon

The Last Tycoon

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Insider

The Insider

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry