Sort by

Iskandaria has logged 107 entries for films during January 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pushing Hands

Pushing Hands

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Laal Singh Chaddha

Laal Singh Chaddha

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Village

The Village

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Billy Lynn's Long Halftime Walk

Billy Lynn's Long Halftime Walk

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Stellar

Stellar

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pathaan

Pathaan

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Titanic

Titanic

1943
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Leprechaun 2

Leprechaun 2

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
La région centrale

La région centrale

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Transformers Prime Beast Hunters: Predacons Rising

Transformers Prime Beast Hunters: Predacons Rising

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
SuperFly

SuperFly

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Romancing in Thin Air

Romancing in Thin Air

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Angel Dust

Angel Dust

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Funny Games

Funny Games

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Student of Prague

The Student of Prague

1913
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Super Fly

Super Fly

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Wandering Earth II

The Wandering Earth II

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wandering Earth

The Wandering Earth

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Leprechaun

Leprechaun

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cat's Cradle

Cat's Cradle

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
Read the review Edit this entry  
21
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hell-Bound Train

Hell-Bound Train

1930
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Comingled Containers

Comingled Containers

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Boiling Point

Boiling Point

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Strawberry Shortcake Movie: Sky's the Limit

The Strawberry Shortcake Movie: Sky's the Limit

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Pinkfong & Baby Shark's Space Adventure

Pinkfong & Baby Shark's Space Adventure

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Red River

Red River

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry