Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Period. End of Sentence.

Period. End of Sentence.

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Larisa

Larisa

1980
×
★★★
Edit this entry  
24
Articolo 23 (Pentedattilo)

Articolo 23 (Pentedattilo)

2008
×
★★★
Edit this entry  
24
The Forgotten

The Forgotten

1959
×
★★★★
Edit this entry  
24
Good Morning, Mr. Orwell

Good Morning, Mr. Orwell

1984
×
★★★★
Edit this entry  
24
Beatles Electroniques

Beatles Electroniques

1969
×
★★★
Edit this entry  
24
Zen for Film

Zen for Film

1964
×
★★★
Edit this entry  
24
Birth of a Nation

Birth of a Nation

1997
×
★★★★
Edit this entry  
24
He Stands in a Desert Counting the Seconds of His Life

He Stands in a Desert Counting the Seconds of His Life

1986
×
★★★★
Edit this entry  
24
Report from Millbrook

Report from Millbrook

1966
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Song of Avila

The Song of Avila

1967
×
★★★
Edit this entry  
24
WTC Haikus

WTC Haikus

2010
×
★★★½
Edit this entry  
24
Cassis

Cassis

1966
×
★★★
Edit this entry  
24
Hare Krishna

Hare Krishna

1967
×
★★★½
Edit this entry  
24
This Side of Paradise: Fragments of An Unfinished Biography

This Side of Paradise: Fragments of An Unfinished Biography

1999
×
★★★
Edit this entry  
24
Happy Birthday to John

Happy Birthday to John

1997
×
★★★½
Edit this entry  
24
Notes on the Circus

Notes on the Circus

1967
×
★★★½
Edit this entry  
24
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
The Spec­tac­ular

The Spec­tac­ular

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Rest Energy

Rest Energy

1980
×
★★★½
Edit this entry  
23
Nightfall

Nightfall

1971
×
★★★½
Edit this entry  
23
Untitled (Tea Party)

Untitled (Tea Party)

1972
×
★★★
Edit this entry  
23
Broken Fall (Organic)

Broken Fall (Organic)

1971
×
★★★
Edit this entry  
23
Broken Fall (Geometric)

Broken Fall (Geometric)

1971
×
★★½
Edit this entry  
23
I'm Too Sad to Tell You

I'm Too Sad to Tell You

1971
×
★★★½
Edit this entry  
23
Fall 1

Fall 1

1970
×
★★½
Edit this entry  
23
Fall 2

Fall 2

1970
×
★★★
Edit this entry  
23
The Cat

The Cat

1968
×
★★★½
Edit this entry  
23
Personal Statement

Personal Statement

1994
×
★★★½
Edit this entry  
23
Cityscape

Cityscape

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Skyscraper

Skyscraper

1960
×
★★★½
Edit this entry  
23
Arabesque for Kenneth Anger

Arabesque for Kenneth Anger

1961
×
★★★
Edit this entry  
23
Early Abstractions

Early Abstractions

1965
×
★★★★
Edit this entry  
23
No. 11: Mirror Animations

No. 11: Mirror Animations

1956
×
★★★½
Edit this entry  
23
Pause!

Pause!

1977
×
★★½
Edit this entry  
23
Adebar

Adebar

1957
×
★★★
Edit this entry  
23
Easter in Sicily

Easter in Sicily

1955
×
★★★★
Edit this entry  
23
Fishing Boats

Fishing Boats

1958
×
★★★★
Edit this entry  
23
Surfarara

Surfarara

1955
×
★★★★
Edit this entry  
23
7 Till 5: A Pattern of the Day's Doings

7 Till 5: A Pattern of the Day's Doings

1933
×
★★★½
Edit this entry  
23
Two Bagatelles

Two Bagatelles

1953
×
★★★½
Edit this entry  
23
La poulette grise

La poulette grise

1947
×
★★★
Edit this entry  
23
Arabesque

Arabesque

1929
×
★★★½
Edit this entry  
23
Poison

Poison

1933
×
★★★½
Edit this entry  
23
Corrida

Corrida

1929
×
★★
Edit this entry  
23
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★½
Edit this entry  
23
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Style Wars

Style Wars

1983
×
★★★★
Edit this entry