• Phantom Lady

    ★★★½

  • At Land

    ★★★★

  • Witch's Cradle

    ★★★½

  • The Ghost Ship

    ★★★★

  • Le Corbeau

  • The Seventh Victim

    ★★★★

  • Above Suspicion

    ★★★½

  • I Walked with a Zombie

    ★★★

  • Sanshiro Sugata

  • Cat People

    ★★★

  • I Married a Witch

  • The Wolf Man

    ★★★½

  • Ball of Fire

    ★★★★

  • Sullivan's Travels

  • 49th Parallel

  • The Maltese Falcon

  • You'll Never Get Rich

    ★★

  • Invisible Ghost

    ★★

  • The Devil and Miss Jones

    ★★★★

  • The Strawberry Blonde

    ★★½

  • The Devil Commands

    ★★★½

  • The Letter

    ★★★½

  • Before I Hang

    ★★★½

  • Rebecca

  • Strange Cargo

    ★★½

  • My Little Chickadee

    ★★½

  • The Invisible Man Returns

    ★★★½

  • Mr. Smith Goes to Washington

  • The Story of the Last Chrysanthemum

    ★★★★

  • The Women

    ★★★

  • The Man They Could Not Hang

    ★★★½

  • The Wizard of Oz

  • Only Angels Have Wings

    ★★★

  • Blind Alley

    ★★★½

  • Jamaica Inn

    ★★★½

  • Wuthering Heights

    ★★★★

  • Son of Frankenstein

    ★★★½

  • Tell Your Children

  • Holiday

    ★★★

  • Bringing Up Baby

  • Mannequin

    ★★★

  • Humanity and Paper Balloons

  • Stella Dallas

    ★★

  • Marked Woman

    ★★★

  • The Last of Mrs. Cheyney

    ★★★

  • Pépé le Moko

  • Love on the Run

    ★★★½

  • The Devil-Doll

    ★★★★

  • The Ex-Mrs. Bradford

    ★★★½

  • Things to Come

  • Riffraff

    ★★★½

  • An Expression

    ★★★½

  • If You Could Only Cook

    ★★★★

  • Mad Love

    ★★★★

  • Front Page Woman

    ★★★★

  • Public Hero Number 1

    ★★★½

  • Party Wire

    ★★★

  • Mark of the Vampire

    ★★★★

  • Goin' to Town

    ★★★½

  • The Bride of Frankenstein

  • Triumph of the Will

  • The Whole Town's Talking

    ★★★★

  • A Story of Floating Weeds

  • Dames

    ★★★½

  • He Was Her Man

    ★★★

  • Murder at the Vanities

    ★★★

  • The Scarlet Empress

    ★★★

  • Sadie McKee

    ★★★½

  • The Black Cat

    ★★★★½

  • Whirlpool

    ★★★½

  • Gambling Lady

    ★★★★

  • It Happened One Night

    ★★½