• Blondie Johnson

    ★★★★½

  • She Done Him Wrong

    ★★★½

  • Ladies They Talk About

    ★★★½

  • The Mad Doctor

  • Island of Lost Souls

    ★★★½

  • Lawyer Man

    ★★★

  • Cynara

    ★★½

  • No Blood Relation

    ★★

  • Three on a Match

    ★★★½

  • The Old Dark House

    ★★★★½

  • The Cabin in the Cotton

    ★★★½

  • Big City Blues

    ★★★

  • Blondie of the Follies

    ★★

  • White Zombie

  • The Purchase Price

    ★★★

  • What Price Hollywood?

    ★★★★

  • Vampyr

  • The Crowd Roars

    ★★½

  • A Rhapsody in Black and Blue

    ★★★½

  • The Girl from Chicago

    ★★★

  • Freaks

    ★★★★½

  • Shanghai Express

    ★★★½

  • Hell's House

    ★★★½

  • Union Depot

    ★★★½

  • Forbidden

    ★★★

  • The Mummy

  • Possessed

    ★★★

  • Frankenstein

  • Blonde Crazy

    ★★★★½

  • Egyptian Melodies

  • The Miracle Woman

    ★★★½

  • Night Nurse

    ★★★★½

  • The Public Enemy

    ★★★

  • Illicit

    ★★

  • Dracula

  • Morocco

    ★★★½

  • Ladies of Leisure

    ★★★

  • Hellbound Train

    ★★★½

  • Their Own Desire

    ★★★

  • The Haunted House

  • St. Louis Blues

    ★★★½

  • Our Modern Maidens

    ★★★★

  • The Skeleton Dance

  • Un Chien Andalou

  • Our Dancing Daughters

    ★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

  • The Unknown

    ★★★½

  • A Page of Madness

    ★★★★

  • The Phantom of the Opera

    ★★★★½

  • Häxan

  • Nosferatu

  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde

    ★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

  • Dante's Inferno

    ★★★★½

  • The House of Ghosts

  • The Devil in a Convent

  • The Haunted Castle

  • The Bewitched Inn