• The Hall Runner

  • Louis Riel for Dinner

  • The Duke of Burgundy

    ★★★★

  • Housebound

    ★★★½

  • God Help the Girl

    ★★★★

  • As Above, So Below

    ★★★

  • The Expendables 3

    ½

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★½

  • Starry Eyes

    ★★★

  • They Came Together

    ★★★★

  • Happy Christmas

    ★★★½

  • Transformers: Age of Extinction

  • Clouds of Sils Maria

    ★★★★½

  • Goodbye to Language

    ★★★★

  • It Follows

    ★★★★

  • X-Men: Days of Future Past

    ★★★

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★

  • Creep

    ★★½

  • Neighbors

    ★★

  • Mr. Peabody & Sherman

  • Tales

    ★★★★

  • Kumiko, the Treasure Hunter

    ★★★½

  • What We Do in the Shadows

    ★★★½

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★★★½

  • Dear White People

    ★★★★

  • Frank

  • The Guest

    ★★

  • Mitt

    ★★

  • The Babadook

    ★★★

  • Led Zeppelin Played Here

    ★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★½

  • Ai Weiwei: The Fake Case

    ★★★★

  • The Kingdom of Dreams and Madness

    ★★★★

  • The Hunger Games: Catching Fire

  • Seventh Code

    ★★½

  • Thor: The Dark World

    ★★

  • Insidious: Chapter 2

    ★½

  • Oculus

    ★★½

  • Stray Dogs

    ★★★½

  • Under the Skin

    ★★★★½

  • Drinking Buddies

    ★★★½

  • A Spell to Ward Off the Darkness

    ★★★★

  • Snowpiercer

    ★½

  • The Wind Rises

  • Antonyms of Beauty

    ★★★½

  • Pacific Rim

    ★★★½

  • Man of Steel

    ★★★½

  • Penance

    ★★★★

  • David Bowie: Five Years

    ★★★

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★★

  • Only God Forgives

    ★★★★

  • The Great Beauty

    ★½

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★½

  • The Dance of Reality

    ★★★★

  • Blue Ruin

    ★★★★

  • Stranger by the Lake

    ★★★★

  • The Bling Ring

  • Star Trek Into Darkness

  • Willow Creek

    ★★

  • Mr. Jones

    ★★★★

  • Urban Rashomon

    ★★★

  • Upstream Color

    ★★★★½

  • The Conjuring

    ★★

  • Top of the Lake

  • Pinball

    ★★★

  • 12 O’Clock Boys

    ★★★★½

  • Hard to Be a God

    ★★★★½

  • Life of Pi

    ★½

  • The Dust Bowl

  • Skyfall

  • The Visitors

    ★★★★½

  • Byzantium

    ★★★★