Sort by

olivia has logged 46 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Barbarian

The Barbarian

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Enough

Enough

2018
×
★★
Edit this entry  
27
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Booksmart

Booksmart

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
42

42

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nursery Rhymes

Nursery Rhymes

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dogboarding

Dogboarding

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
Read the review Edit this entry  
22
One & Two

One & Two

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Turbo

Turbo

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jerry Before Seinfeld

Jerry Before Seinfeld

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Castaway on the Moon

Castaway on the Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Miss Bala

Miss Bala

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Oliver & Company

Oliver & Company

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hereditary

Hereditary

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
The New Guy

The New Guy

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Bombshell: The Hedy Lamarr Story

Bombshell: The Hedy Lamarr Story

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Movies

The Movies

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Intoxication

Intoxication

2002
×
Read the review Edit this entry  
16
Sodomites

Sodomites

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Frankenfish

Frankenfish

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
15
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dior and I

Dior and I

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
Read the review Edit this entry  
13
Fantasmagorie

Fantasmagorie

1908
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Capsized: Blood in the Water

Capsized: Blood in the Water

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry