Sort by

emma has logged 98 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Tingler

The Tingler

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Return to Never Land

Return to Never Land

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dragonslayer

Dragonslayer

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Madness of King George

The Madness of King George

1994
×
★★★★
Edit this entry  
05
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Royal Affair

A Royal Affair

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Belle

Belle

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mansfield Park

Mansfield Park

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Duchess

The Duchess

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blade

Blade

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Witches

The Witches

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Devil Rides Out

The Devil Rides Out

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rabid

Rabid

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blood Feast

Blood Feast

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Color Me Blood Red

Color Me Blood Red

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Others

The Others

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Vampire Lovers

The Vampire Lovers

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★
Read the review Edit this entry