xavier has logged 160 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
YEEZUS

YEEZUS

2014
×
Edit this entry  
24
Endless

Endless

2016
×
Edit this entry  
21
Helter Skelter

Helter Skelter

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
Edit this entry  
13
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★½
Edit this entry  
09
Good Morning

Good Morning

2008
×
Edit this entry  
09
Mirror

Mirror

1975
×
★★★½
Edit this entry  
09
Demon City Shinjuku

Demon City Shinjuku

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
In My Room

In My Room

2020
×
Edit this entry  
05
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
When I Get Home

When I Get Home

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
365 Days

365 Days

2020
×
½
Edit this entry  
12
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★½
Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★
Edit this entry  
04
Project X

Project X

2012
×
★★½
Edit this entry  
29
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
Edit this entry  
15
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★½
Edit this entry  
14
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★★
Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★
Edit this entry  
08
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Contempt

Contempt

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The High Note

The High Note

2020
×
★★½
Edit this entry  
06
Kika

Kika

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Volver

Volver

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Unsettling Scenes

Unsettling Scenes

2020
×
Edit this entry  
24
Taylor Swift City of Lover Concert

Taylor Swift City of Lover Concert

2020
×
Read prior review Edit this entry  
24
Rough Night

Rough Night

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Taylor Swift City of Lover Concert

Taylor Swift City of Lover Concert

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
Read prior review Edit this entry  
22
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★
Edit this entry  
18
Scoob!

Scoob!

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Election

Election

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Divergent

Divergent

2014
×
★★½
Edit this entry  
11
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Possessor

Possessor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Am Jonas

I Am Jonas

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry