xavier has logged 50 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
30
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hannah Takes the Stairs

Hannah Takes the Stairs

2007
×
★★½
Edit this entry  
29
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★
Edit this entry  
28
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sauvage

Sauvage

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Edit this entry  
25
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★★
Edit this entry  
25
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★
Edit this entry  
25
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Emma.

Emma.

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
The Lure

The Lure

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Brightburn

Brightburn

2019
×
★½
Edit this entry  
14
Blockers

Blockers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Us

Us

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Blockers

Blockers

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Edit this entry  
10
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
All the Bright Places

All the Bright Places

2020
×
★½
Edit this entry  
07
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
Kitbull

Kitbull

2019
×
Edit this entry  
04
White Chicks

White Chicks

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Edit this entry  
01
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry