Sort by

VonBergundy has logged 57 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
31
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Seven Beauties

Seven Beauties

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Love and Anarchy

Love and Anarchy

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Chambermaid

The Chambermaid

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Time Piece

Time Piece

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★
Edit this entry  
25
Le Havre

Le Havre

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Righting Wrongs

Righting Wrongs

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dumplings

Dumplings

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scenes with Beans

Scenes with Beans

1976
×
Read the review Edit this entry  
23
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
On Happiness Road

On Happiness Road

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Telephone Book

The Telephone Book

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dead End Drive-In

Dead End Drive-In

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Temptation of St. Tony

The Temptation of St. Tony

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dementia

Dementia

1955
×
★★½
Edit this entry  
14
The World of Us

The World of Us

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Buster's Mal Heart

Buster's Mal Heart

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Charlie Bartlett

Charlie Bartlett

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Return

The Return

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cigarette

Cigarette

2005
×
Edit this entry  
10
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Straight Time

Straight Time

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The 7th Voyage of Sinbad

The 7th Voyage of Sinbad

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Devi

Devi

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★
Edit this entry  
06
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Electric Anomalies

Electric Anomalies

2010
×
Edit this entry  
05
The Tiniest Place

The Tiniest Place

2011
×
Read the review Edit this entry  
05
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Read the review Edit this entry