Sort by

stevie has logged 36 entries for films during October 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
31
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lolita

Lolita

1962
×
★★★½
Edit this entry  
30
Earth

Earth

1998
×
★★★
Edit this entry  
30
A Dirty Shame

A Dirty Shame

2004
×
Read the review Edit this entry  
27
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★½
Edit this entry  
27
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★
Edit this entry  
27
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★½
Edit this entry  
26
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★
Edit this entry  
26
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★½
Edit this entry  
25
The Ornithologist

The Ornithologist

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★
Edit this entry  
23
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Edit this entry  
21
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Snowman

The Snowman

2017
×
½
Edit this entry  
19
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★½
Edit this entry  
14
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★
Edit this entry  
10
The Cell

The Cell

2000
×
★★½
Edit this entry  
10
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Shanghai Triad

Shanghai Triad

1995
×
★★★★
Edit this entry  
09
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★
Edit this entry  
07
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★
Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Al Otro Lado

Al Otro Lado

2005
×
Edit this entry  
02
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★½
Edit this entry  
01
Barbara

Barbara

2012
×
Edit this entry  
01
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★½
Edit this entry